top of page
  • Ģertrūdes draudze

Ģertrūdes 150 gadi 150 dienās

Ar Dieva mīlestību sirdī 150 dienu laikā Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes baznīcas draudze nosvinējusi 150 gadu jubileju. Kā toreiz, tā tagad – katrs mirklis ar Dieva klātbūtni.
Svinības sākās īpaši simboliskā laikā, 2.martā, atceroties 1869.gadu, kad tika iesvētīts Rīgas pilsētas galvenā arhitekta Johana Daniela Felsko projektētais dievnams. Interesanti, ka pats Felsko tika kristīts Ģertrūdes daudzes vecajā dievnamā, kas atradās netālu no Brīvības un Elizabetes ielu krustojuma. Zīmīgi, tieši šajā vietā 3.martā notika svētbrīdis ar svinīgu procesiju uz tagadējo dievnamu, kur arhibīskapa Jāņa Vanaga vadībā tika svinēts jubilejas dievkalpojums.


Lūkojot vēstures lappusēs, skatot dažādus avotus, redzams, ka piedspadsmit gadu desmiti vēsturē ierakstīti ar bagātīgu kultūras mantojumu, Latvijai svarīgām norisēm, ar tās identitātes atspoguļošanu, ar interesantām vēstīm par dievnamu, tā tapšanu, par draudzēm. Sākotnēji jaunuzceltais dievnams kalpoja vācu draudzei, bet 1883.gadā notika pirmais dievkaplojums latviešu valodā, un 3 gadus vēlāk nodibināta pastāvīga latviešu draudze. Tās pulkam kļūstot kuplākam, 1898.gadā izveidota otra latviešu draudze. 1907.gadā tika uzcelta Jaunā Sv.Ģertrūdes baznīca, kas kalpoja abu latviešu draudžu vajadzībām. Brīdī, kad baltvācieši bija spiesti pamest Latviju, rūpes par Vecās Sv. Ģertrūdes Dievnamu pārņēma Akadēmiskā draudze, kas 1948.gadā apvienojās ar Augšāmcelšanās un Kristus draudzēm, izveidojot Rīgas Vecās Sv.Ģertūdes draudzi. Vairāk nekā 600 gadu laikā, mainoties pastāvošajām varām un iekārtām, baznīcas ēka tika nopostīta un no jauna uzcelta septiņas reizes.


150 dienu svinības tika atklātas ar konferenci, kuras laikā, iedziļinoties savās saknēs, ģertrūdieši kopā ar viesiem atskatījās pagātnē, pateicās Dievam par draudzes dzīvi šodien, kā arī, stāstot par cerībām, par sapņiem, ielūkojās Ģertrūdes rītdienā.


Ar Dieva klātbūtni dažādos notikumos aizvadīti īpaši mirkļi, koncerti, dievkalpojumi. Tā kā dievnama un draudzes vēsturē atspoguļojas Latvijas identitāte, un vienmēr paliekošs ir dzimtenes mīlestības kliedziens “Dievs, Tava zeme deg”, kas pirmatskaņojumu piedzīvoja 1944. gadā, tad vienā no svētku koncertiem tika piedzīvotas īpašas emocijas, klausoties šajā Lūcijas Garūtas kantātes skanējumā.


Ģertrūdes baznīcā Dieva mīlestība vienmēr ieskanējusies caur īpašajām Zauera ērģelēm, un svinību laikā tās vairākkārt skanēja nozīmīgos koncertos. Viens no tiem Zauera ērģeļu svētkos, kad 12 ērģelnieki dienas garumā izspēlēja 12 pusstundas, šādā veidā ieskandinot tikko restaurēto ērģeļu spēles galdu.


Svinību laikā īpašu brīdi piedzīvoja 12 draudzes pāri, kas šajā gadā svin laulības jubileju un Trīsvienības svētku dievkalpojumā pie altāra atjaunoja savu laulības solījumu. Šim notikumam tika izvēlēta svētdiena pēc 13.jūnija, kas ir Mārtiņa Lutera un Katrīnas fon Boras laulību diena. Tiek cerēts, ka tā būs ikgadēja draudzes tradīcija, kas dod iespēju pulcināt dievnamā laulātos pārus un izcelt laulības skaistumu un vērtību, kā arī garīgi stiprināt draudzes ģimenes.


Gaidīts bija arī 7.jūlija rīts, kad Ģertrūdes draudze pulcējās uz dievkalpojumu kā pirms 150 gadiem. Dievkalpojums tika svinēts pēc tam laikam pietuvinātas liturģijas, dziedāti tā laika korāļi un arī sprediķis tika lasīts no teju 150 gadus vecas sprediķu grāmatas. Šajā rītā daļa baznīcēnu nāca vienojošā tēlā – ģērbušies latviešu tautas tērpos.


Ģertrūde ir garīgās mājas vairāk nekā diviem tūkstošiem draudzes locekļu un viņu ģimeņu, arī pašiem mazākajiem. Tādēļ viena no daudzajām svētku dienām īsi pirms mācību gada noslēguma deva iespēju bērniem kopā ar vecākiem doties interaktīvā ekskursijā pa baznīcu, uzkāpt baznīcas tornī, teju vai apsēsties blakus draudzes ērģelniecei, lai redzētu kā notiek ērģeļspēle, piedalīties dažādās radošās darbnīcās, teātra izrādē un literāri muzikālā koncertā “Mazais princis”. Savukārt vasaras vidū apmēram 90 draudzes bērni un pusaudži devās uz nometni  “Kā mājās”, lai labāk un tuvāk iepazītu Kristu, kurš mūs kā draugus vieno savā miesā – Baznīcā.


150 gadu jubilejas svinību kulminācijas brīdis bija Ģertrūdes draudzes dienas “Evaņģēliju meklējot. Kristum pa pēdām”, kas norisinājās Užavā, nometņu vietā “Ganības”. Tās bija trīs neaizmirstamas dienas, kurās piedzīvota draudzība, smaidi, kopā būšanas laiks, Dieva mīlestība un pieskāriens.  Draudzes dienās kopā pulcējoties ap 230 ģertrūdiešiem, norisinājās vērtīgas lekcijas un semināri, nodarbības un aktivitātes, slavēšana un dievkalpojumi, kā arī kopīga priecāšanās jubilejas ballē.


Līdztekus katrai 150 gadu jubilejas dienai tika veidots īpašs Ģertrūdiešu kalendārs. Tajā ik dienu draudzes Facebook grupā tika publicēts kāds ieraksts, kas vēsta par Ģertrūdi savā radošumā, lietās, darbībā, pielūgsmē, cilvēkos, atmiņās un kancelē. Kopā tas veidoja un parādīja, cik spēcīga, daudzveidīga un skaista ir Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes baznīcas saime, kurai līdzās tā Kunga mīlestība un žēlastība.


Kopā piedzīvotais svētku laiks pavisam noteikti ir kalpojos, lai draudzi stiprinātu un iedvesmotu tālākam ticības svētceļojumam, lai aizvien savu dievnamu un draudzi piedzīvotu kā garīgās mājas, kur augt kā Kristus mācekļiem un iziet šajā pasaulē, lai caur Kristus mīlestību un spēku to darītu labāku.

Comentários


bottom of page