top of page

Lūgšana “Mūsu Tēvs debesīs”

Lūgšana ir sastapšanās, saruna, došana, ņemšana un pārveidošanās.


Lūgšana „Mūsu Tēvs debesīs” ir pasaulē vispazīstamākā un, iespējams, visvairāk izteiktā lūgšana. Tā ir vienīgā, kuru pats Kristus dod, atbildot uz mācekļu jautājumu: „Māci mums lūgt”. Tāpēc šī lūgšana nav tikai burtiski uztverama un atkārtojama. Tā ir paša Kristus lūgšanu skola. To var noskaitīt gandrīz katrs bērns, bet tai pat laikā tu vari pavadīt visu dzīvi, to mācoties lūgt. Mūsu Tēvs lūgšana ir kā Kristus ielūgums tev veidot ar Dievu tādas attiecības, kādas Viņam ir ar Tēvu.

Lūgšanas ceļš

MTD_1.jpg
MTD_2.jpg
MTD_3.jpg
MTD_4.jpg
MTD_9.jpg
MTD_10.jpg

Vitrāžu cikls

Garenjoma apakšējā līmeņa neogotiskās vitrāžas papildina rindas no Tēvreizes.

Uzbūve tām ir vienāda, atšķirīga vien tonalitāte un apakšējai daļai izvēlētais ornamentālais motīvs - vīnstīga, labības vārpas, dadzis, Kristus monogramma, krusts u.c.

Vitrāžu cikls (10 logi) ar Tēvreizes rindām aizsākas labajā sānu jomā pie ērģeļu balkona un turpinās kreisā sānu joma sešos logos, noslēdzoties pie altāra. Desmit taisnstūra formas vitrāžas saista ne tikai lūgšanas rindas, bet arī vienota kompozīcija. Nezināmais vitrāžu skiču autors tiecies pēc iluzoras omulības. Vitrāžu pamatlaukuma augšējo daļu aizņem bagātīgās augstās gotikas formās veidota arhitektoniska kompozīcija ar vimpergu, krabjiem, krusta puķēm un fialēm, kuru apakšējā daļā papildina ar ornamentāliem rakstiem noklāta smagnēja drapērija ar ritmiski izkārtotām bārkstīm. Sacerot vitrāžas kompozīciju, autors radījis nojausmu, ka biezie zili-violeti-zaļā gammā ieturētie audekli it kā aizsedz saules staros zaigojošās īstenās vitrāžas. Salīdzinot divas vienāda zīmējuma, bet atšķirīgā tonālajā gammā risinātās vitrāžas, ikviens var pārliecināties, ka atkarībā no krāsu akcenta izvietojuma, katrs logu pāris atklāj mazliet citu noskaņu. Zīmīgi, ka ciklu noslēdzošo vitrāžu pāra aizkaru audeklam izvēlēts zaļais tonis.

Tekstu sagatavoja ​Dr. art Daina Lāce

Foto: Kaspars Krafts

bottom of page